Eteryje LY … istorija prasideda


Man Antano Mildažio vardas plačiau tapo žinomas po jo pokalbių 1989 metais „Kalba Vilnius“ savaitraštyje. Būtent jis 1927 metais, dar būdamas studentas, organizavo ir redagavo žurnalą „Radijo Mėgėjas“, vėliau pavadintą „2000 metrų“. Jo organizuotas radijo mėgėjų būrelis 1928 metais išaugo į Radijo Mėgėjų sąjungą, anuomet jungiančią visus besidominčius radiju.

Jaunieji radijo mėgėjai buvo aktyvūs. „TRIMITAS“, 1928 metai.

1927 metais lietuviškai išleistas N.Tuchačinskio LIETUVOS RADIO MĖGĖJAS paskatino daugelį domėtis paslaptingu tada dalyku – radiju.

Iš Lietuvos į Prancūziją 1927 metais nuskriejęs B.Talučio šaukinys buvo jo paties pasirinktas LYT pagal šalies pavadinimą. Tais pačiais metais oficialiai buvo patvirtinta valstybių šaukinių sistema iš dviejų raidžių, kurių pirmoji reiškė žemyną:
E-Europa,
A-Azija,
N-Šiaurės Amerika,
S-Pietų Amerika,
O-Okeanija.
Lietuvai buvo patvirtintas radijo mėgėjiškas ET1 šaukinys. Buvo bandymų naudoti TY, LL9 radijo mėgėjiškus šaukinius.

Po dviejų metų IARU konferencija Vašingtone pakeitė šaukinių sistemą, didžiosioms valstybėms atiteko vienos raidės šaukiniai. Jau dažniau pradėjo skambėti lietuviškas RY. Šiandien skambantis LY Lietuvai buvo patvirtintas 1932 metais Madride.

Vienas trumpų bangų radijo mėgėjų Lietuvoje buvo P.Vanagaitis-Jastržemskis LY1J, leidimą ir šaukinį gavęs 1932 metais.

Labai greitai buvo įkurta Lietuvos radijo mėgėjų draugija, vienijanti visus konstravimu ir darbu eteryje užsiimančius radijo mėgėjus. LRM draugijos QSL emblema – LY1J ir LY1AA kūrinys.

Radijo mėgėjiškas darbas buvo nepigus malonumas – vien metinis siųstuvo mokestis buvo 120 litų, ( palyginimui JAV – 10 litų), todėl trumpabangininkų būrys nebuvo skaitlingas ir jie buvo egzotiški Vakarų Europos ir JAV radijo mėgėjams. LY-ams maksimalus galingumas buvo 50 vatų (JAV – 1000 vatų), todėl operatorių meistriškumas buvo būtina sąlyga radijo ryšio užmezgimui.

Iškilus būtinybei glaudžiau bendradarbiauti su užsienio radijo mėgėjais, Kauno pašte buvo išnuomota pašto dėžutė 100 gaunamų QSL kortelių surinkimui. Jau kitais metais CallBook’e atsrado pirmieji lietuvių radijo mėgėjų adresai ir kortelės iš Amerikos nesunkiai pasiekdavo Kauną.

LY1J P.Vanagaičio – Jastržemskio QSL kortelė su Laisvės statula Kaune simbolizavo tuometinį patriotišką požiūrį į savo šalies istoriją.

LY1J 3 laipsnių siųstuvas su kvarco stabilizacija.

Vanagaicio LY1J darbo vieta. Laimučiui Vilkaičiui adresuota nuotrauka patvirtina, kad jo radijo mėgėjiškus ryšius patvirtinančios QSL kortelės yra siųstos iš visų pasaulio šalių.

 

Radijo Mėgėjų Draugijos pirmininkas LY1J neapsiribojo vien organizacine veikla. Jo parašytas Lietuvos trumpųjų bangų radijo mėgėjų draugijos leidinys N.1 RADIJO MĖGĖJAMS buvo radijo mėgėjiško ryšio abėcėlė.

Kai kurie LY-kų naudojami savos gamybos tų laikų radijo mėgėjiški siųstuvai.

Pradedantis radijo mėgėjas Vilkaitis Laimutis-Hugo LY1AP prie savo radijo siųstuvo.