Lempiniai radijo imtuvai

ARZ-51

Pirmasis radijo aparatas, kurį vaikiško smalsumo vedamas „suremontavau“, buvo ARZ-51 tamsiu korpusu. Tai buvo viena iš masiškiausiai gamintų 4 klasės radijų. Vargu ar su 4 radijo lempomis galima surinkti dar paprastesnę tinklinę radiją. Šis 1952 m. surinktas vidurinių ir ilgujų radijo bangų aparatas dirba ir dabar, tik dėl mažo jautrumo ir didelio triukšmų lygio šiandieniniame eteryje jam reikalinga gera lauko antena.

 

ORTSEMPF.10

Klystate, jeigu galvojate, kad klausytis radijo tais laikais buvo taip paprasta. Geras pavyzdys yra 1928 metais pagamintas ORTSEMPF.10 [TELEFUNKEN T-10]. Radijo eros gamybos pradžioje surinkta 3 lempų radija unikali tuo, kad jos viduje nėra laidų, vidaus montažui panaudotos varinės juostelės. Čia dar nėra įprastų garso reguliatorių, radija derinama šakute keičiant 3 ričių padėtį viena kitos atžvilgiu. Klausoma buvo su ausinėmis, Rokiškio mieste. Stebina bakelitinio korpuso, detalių ir montažo kokybė.

 

KARADI

Lietuviškas KARADI – kolekcionierių svajonė – įspūdingas ne tik savo pavadinimo abreviatūra. KA RA DI – sutrumpintas KAuno RAdijo DIrbtuvių pavadinimas. Tai bene vienintelė prieškario Lietuvos teroitorijoje masiškai gaminta radija. Surinkta 1937 metais ji kainavo 260 litų – tuo metu nemažus pinigus. Nepaisant gerų norų radiofikuoti Lietuvą, akcinė bendrovė KARADI neatlaikė galingesnių užsienio radijo firmų konkurencijos. Jai nepadėjo ir pramonės parodoje Kaune gautas aukso medalis. Ši trijų lempų radija klasifikuota „LIAUDIES IMTUVO“ tipui ir priklausė Užpalių ūkininkui. Šiuo metu žinomi išlikę 9 KARADI radijo aparatai.

ELEKTRIT

Prieškario Vilniuje sėkmingai dirbusios radijo gamyklos Elektrit priminimas yra šis Elektrit Czempion modelis, gamyklinis Nr. 31200. Tai tinklinis 3 diapazonų, 4 radijo lempų tiesioginio stiprinimo radijo imtuvas. Dauguma šios įmonės radijų buvo eksportuojamos, o į Juodupę jis atkeliavo tolimais 1937 metais.

VE 301 Dyn

Šio tipo modeliai buvo bene masiškiausiai gaminami, juos surinkinėjo 28 gamyklose. Ši SABA firmos 3 radijo lempų radija pagaminta 1938 metais. Tiesioginio stiprinimo LIAUDIES IMTUVO vardą turinti radija gerai priiminėjo vietines radijo stotis dviejuose diapazonuose. Joje jau buvo sumontuotas elektrodinaminis garsiakalbis.

Radionette KURER

Tikrai gražiai sukonstruota ši norvegiška radija. Nešiojamame aparate yra 4 radijo lempos, jo viduje yra baterijos. Galima ir į elektros tinklą jungti. Magnetinės feritinės antenos dar nebuvo naudojamos, todėl radijo pasiklausymui į antenos lizdą tenka ilgesni laidą pajungti.

Baterinis SIERA S22B

į Juodupę pakliuvo tolimais 1939 metais.
Gerai išsilaikė ir dėl to, kad visą laiką buvo laikomas įdėkle

Apsauginė dėžė

 

SABA

Neatrodo, kad daugiau kaip 70 metų laiko tarpas būtų pakeitęs SABA 521WL išvaizdą. Tamsus blizgantis korpusas, masyvios garsiakalbio angos, daug reguliavimo rankenėlių – šie požymiai būdingi trečio dešimtmečio aukštos klasės radijo imtuvams. Vokietijoje pagaminta 6 radijo lempų radija ir dabar pasižymi ypatinga balso tembro kokybe, būdinga lempiniams aparatams.

KOLSTER

Anglijoje 1938 m. surinktas KOLSTER BRANDES modelis KB 710 ilgai buvo neatpažintas ne vien dėl to, kad senais laikais į Lietuvą pakliuvo nelegaliai. Nuo jo korpuso buvo nuimta emblema. Savo išvaizda jis beveik neturi panašių radijų Europoje. Z.Langaičiui pavyko rasti vienintelę nuorodą apie šį radijo imtuvą. Tarptautiniame senų radijų tinkle nepavyko rasti jo ‘brolių’. Per sieną perneštai radijai tik po karo buvo pakeistos visos trys radijo lempos. Kelis dešimtmečius jis ne tik puošė vieno juodupėno kambarį.

 

REKORD 45

 

Gražiai atrodo Rekord -45 korpuso pagrindu sukurtas radijo aparatas, kuriam panaudota vertingos medienos intarpai, keramikiniai elementai.

Leidimą šiai radijai laikyti okupacinė valdžia išdavė praėjus vos mėnesiui po karo pradžios 1941 metų liepos 22 dieną.

Trečiojo dešimtmečio pradžios A. Anušio remonto dirbtuvių kortelė.

6H1

Prieškario Voronežo radijo gamykloje rinktas 6H1 yra klasikinis 6 radijo lempų radijo aparatas, amerikiečių firmos RCA Victor prototipas.

TELEFUNKEN

Nežiūrint didelių gabaritų šioje TELEFUNKEN CONDOR 965 WK modelio dežėje yra galingas garsiakalbis ir tik 4 radijo lempos. Jungiant į tinklą reikia gero ižeminimo ir ilgos antenos. Išlikusios originalios 1939 metų radijo lempos garantuoja labai gerą garso kokybę.

PHILIPS

Interneto voratinklyje galima surasti tik panašų į šį 1935 metais surinktą PHILIPS 582 U modelį. Nuo artimiausios žinomos radijos jis skiriasi elektros tinklo maitinimo elementų įrengimu. Nedideliame korpuse sumontuotas 6 radijo lempų imtuvas įdomus tuo, kad jo galinis dangtis pakeliamas, pritvirtintas odinėmis juostelėmis.

PHILIPS 627

Galima tvirtinti, kad 1938 metais Olandijoje gaminti PHILIPS 627 B buvo daugiau skirti eksportui, ne vieną jų teko matyti Rokiškio žemėje, tačiau šios radijos nėra olandų kolekcionierių svetainėse. Paskutinis šios radijos savininkas buvo nagingas meistras A.Paškonis. Visas 4 radijo lempas jis pakeitė naujomis, sumeistravo naują korpusą – visai kaip nuo gamyklos linijos.

PHILIPS 628

Metais vėliau surinktas ir gerai išlaikytas PHILIPS 628 B iki šiol mažai pasikeitęs, radijo lempos originalios. Iš baterijų maitinamos tokio tipo radijos buvo naudojamos kaimo vietovėse. Jos buvo gaminamos Čekijoje

Philips 631B

Buvo klausomasi netoli esančiame Stoniškio kaime. Baterinė 1940 m. surinkta 4 radijo lempų radija buvo neblogai išsilaikiusi, pakeisti reikėjo tik garsiakalbį.

PHILIPS 203

Karo metas buvo sunkus išbandymas visiems, taip pat ir radijo gamintojams. Buvo griežtai taupoma plastmasė, metalas, radijo lempos. Gal dėl to 1941 m. Vokietijoje gamintas PHILIPS 203 U buvo vienas iš mažiausių masiškai gaminamų radijo imtuvų. Savo dydžiu 27×16,5 cm jis labiau panašus į tranzistorių, negu į 4 radijo lempų tinklinę radiją. Komiso duona vokiečių vadintas radijas dirba iki šiol.

PHILIPS 650A

PHILIPS 650 A yra Olandijoje gamintas tipiškas geresnės kokybės tinklinis imtuvas. Iš kito rajono pakliuvęs veikiantis radijo imtuvas be originalių priėmimo trakto lempų išsiskiria sudėtingu skalės valdymo mechanizmu, optiniu suderinimo indikatoriumi. Jis surinktas 1939 metais.

PHILIPS 667A

Šią 1938 metų gamybos Philips 667A išsaugojo Feliksas Baranauskas

„Ūkininko patarėjas“ 1938 m.

Reklama

LORENZ LANDSHUT GW 3/6

Man artimų žmonių dovanotas Lorenz Landshut GW 3/6, tai paprasta pokario laikų 3 radijo lempų radija. Radijo detalių joje panaudota minimaliai.